מגזיןמשפטי

בג”צ ידון בנושא מתן דמי אבטלה לעצמאיים

בג"צ היסטורי ידון היום בשוויון הזכויות בין שכירים לעצמאים במדינת ישראל ויקבע האם משתלם היום בישראל להפוך לעצמאי ויזם

היום, יום רביעי  (22.7) יתכנס בג”ץ לדון בעתירה שהגישה בחודש אפריל לשכת יועצי המס בישראל, אליה הצטרפו לה”ב ועשרות ארגוני עצמאים נוספים, שעניינה אפליית המדינה בין תושביה במתן סיוע בסיסי לצרכי מחייה בעת המשבר. כשם שהמדינה הרחיבה את מנגנון הסיוע, שמאפשר מתן דמי אבטלה לשכירים בתנאים מורחבים יותר (לצד הטבות נוספות), מתבקש היה להעניק רשת ביטחון זהה לעצמאים ולבעלי שליטה, ובאותו היקף תקציבי.

העתירה הוגשה נגד ראש הממשלה, ממשלת ישראל, שר האוצר, שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים וביטוח לאומי, באמצעות עוה”ד ליאור דץ ויוסי אור-הכהן, הטוענים, כי הוראות החוק (ביטוח לאומי) מאפשרות למדינה להרחיב ולכלול את העצמאים ובעלי השליטה בין הזכאים לקבלת דמי אבטלה ו/או פרישת רשת בטחון סוציאלית במקרים חריגים, כפי שהרחיבה במקרה של ציבור השכירים. “העצמאים זקוקים לפיצוי בפועל להישרדותם המיידית, לא לתוכנית המטילה על כתפיהם את העול הכלכלי, ושרצופה כולה בחוסר ודאות”, נכתב בעתירה.

נשיא לשכת יועצי המס, יועץ המס ירון גינדי:

“מדינת ישראל מסרבת להפעיל את חוק הביטוח הלאומי. במקרה של שכירים מיד אחרי שמדינת ישראל נכנסה לבידוד, התכנסה הממשלה ואישרה מתן זכויות מעבר לרשום בחוק. כך היה היה צריך לנהוג גם עם העצמאיים.

ממשלת ישראל הפקירה את העצמאיים, לא הסדירה את נושא ביטוח הלאומי, כדי לאפשר מתן דמי אבטלה לעצמאיים.

זהו בג”צ היסטורי: בפעם הראשונה, בג”צ יצטרך להכריע האם העצמאיים הם שווי זכויות במדינת ישראל. מעבר לעניין השוויון, בג”צ יכריע עבור תושבי מדינת ישראל האם כדאי להם להקים עסקים וליצור מפעלי חדשנות. האם כדאי להם להיות עצמאיים ולא שכירים, האם המדינה מגנה עליהם בעת משבר דמוי קורונה. מדינת ישראל צריכה להבין כי בלי העצמאים אין כלכלה. בלי אנשים שיקחו סיכון, בעיקר כלכלי, ויקימו עסקים חדשים, הכלכלה לא תמריא. אם העצמאים לא יקבלו תמיכה מהמדינה ודמי אבטלה, אם העצמאיים לא יהיו שווים לשכירים בנושאים הנ״ל, זהו מסר חריף לכל הצעירים אשר שוקלים את עתידם הכלכלי, ויזמים שחולמים להקים את הסטארט אפ שלהם, את העסק שלהם, הם יגרמו לצעירים לברוח מהעצמאות והחדשנות ובלעדיהם מדינת ישראל לא תתפתח.

הראה עוד

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close