כלכלי-פיננסימגזיןעסקים

הבטיח עבודה, גבה תשלומים ונעלם בערפל הקורונה

כ- 78,000 ש"ח גבה אורי כהן על קורס עבודה בזכוכית אשר בסיומו הבטיח עבודת הדרכה בבתי הספר. מאז הקורס אף אחד מתלמידיו לא שמע ממנו ולא קיבל את העבודה המובטחת. אורי כהן בתגובה- יש קורונה שיפתחו עיתונים

תקופת הקורונה הביאה עמה משבר כלכלי גדול אשר כלל מפוטרים רבים. רבים מהם ניסו למצוא כל קצה אור וכל הצעת עבודה אשר תאפשר להביא ולו מעט כסף הביתה. אך לצידם קמו לא מעט חברות אשר ניצלו את מצבם הקשה של האזרחים.

שירה ,מאיה, ויריב הם רק שלושה מתוך רשימה ארוכה של אנשים, לרוב צעירים אשר נפלו בפח של אורי כהן. אורי כהן מציג את עצמו כאמן יצירה בזכוכית ובעלים של חברת הדרכה המרכז לעיצוב בזכוכית. בסוף מרץ אורי כהן והעוזרת שלו שירן פוליאנסקי מפרסמים מודעות בדפי דרושים ברשת החברתית פייסבוק, אשר מציעות עבודת הדרכה בבתי הספר בתחום אמנות הזכוכית-ויטראז’ בשכר אשר עומד על 50 ש”ח לשעה.

  שירה, מאיה ויריב ואחרים אשר פנו לטלפון במודעה מספרים כי הובטחה להם עבודה קבועה בהדרכת ילדים בויטראז’ בבתי ספר ובמתנסים לאחר קורס בן כ 20 שעות בו ילמדו לבצע עבודת ויטראז’ ולהדריך את הילדים בביצוע העבודות. היה רק תנאי קטן לקבלת העבודה, תשלום על קורס בסך 1300 ש”ח. אורי כהן החתים את העובדים המיועדים על חוזה בו הם מתחייבים לשלם 1300 ש”ח על הקורס ואורי כהן מצידו מתחייב לספק להם עבודה בבית ספר או במתנ”ס.

 

הקבלה לעבודה נעשתה ללא שום בדיקות רקע וניסיון אשר יוכלו להוכיח כי המועמד מתאים לעבודה עם ילדים.

יריב: לא ביקשו לראות ניסיון בהדרכה או הכשרה בתחום וגם לא היעדר תיק פלילי. כל אחד יכול להתקבל

המצב בשוק והמחסור בתעסוקה שכנעו רבים להסכים להצעה הלא החוקית(על תקופת ההכשרה צריך להיות משולם שכר מינימום).  הקורס כלל לימודים בסך 20 שעות ובסיומו הובטחה תעודה של מדריך ויטראז’ מוסמך. בסוף הקורס לא ניתנה תעודה ואורי כהן טען כי ישלח אותו עוד מספר ימים. לבסוף תלמידים אשר קבעו עם אורי כהן פגישה קיבלו ממנו את התעודה המיוחלת. התעודה מצהירה בפירוש כי בוגר הקורס מוסמך ללמד בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים.

לטענתו של יריב הקורס הועבר בצורה רופפת ולא ניתנו בו שום כלים של הוראת התחום לילדים אלא פשוט הדרכה של יצירה בזכוכית- “זה היה דומה יותר לחוג מאשר להכשרה מעשית עבור מדריכים לתלמידים בבתי הספר. בנוסף במהלך ההכשרה השתמשנו בזכוכית ומכשירי הלחמה מוצרים אשר בלשון המעטה אינם בטיחותיים לשימוש עבור ילדים ולא ברור כיצד משרד החינוך מאפשר זאת”.

בשלב מסויים חלק מהתלמידים התחילו לחשוד באופן ניהול הקורס, העובדה כי לא ניתן לשלם על קןרס כזה באשראי אלא רק במזומן והעובדה כי אורי כהן לא ידע לענות באיזה בתי ספר ישובצו. חלק מהתלמידים התאמתו איתו, אך הוא צעק כי כבר שנים הוא עובד עם קרן קרב ועם משרד החינוך וכי הוא העביר את הסדנאות בהמון בתי ספר ומתנסים.

עם סיום הקורס אורי כהן הודיע לתלמידיו כי עד סוף השבוע יקבלו את השיבוץ שלהם ומערכת השעות בהם הם אמורים ללמד. הזמן עבר אך תלמידיו של כהן לא קיבלו כלום. בהתחלה נאמר להם שיש עיכובים, אחרי שיש קורונה וכשהתלמידים חזרו לבתי הספר אורי כהן הפסיק כלל לענות לטלפונים. מה שלא מנע משירן פוליאנסקי השותפה של אורי כהן לפרסם ב 19.5.20 מודעה נוספת על כך שהם מחפשים מדריכים לעבודה בבתי הספר.

הפרסומים לא פסקו. גם בחודש יוני פרסם כי מחפש מדריכים לויטראג’. בוגרי הקורסים עדיין לא מצליחים להשיג אותו ועדיין מחכים לעבודה המובטחת עבורה כל אחד שילם כ 1300 ש”ח.  נכון לעכשיו אורי כהן העביר 2 קורסים כאלה, כאשר בכל קורס היו כ 30 תלמידים. מכל אחד מהם כהן גבה 1300 ש”ח לקורס ואף אחד מהם לא קיבל את העבודה המובטחת בסוף הקורס. סך הכל נראה שמדובר בעוקץ של כ- 78 אלף ש”ח.

שירה אחת מבוגרות הקורס שגם מחכה לעבודה מספרת: לאחר שלא קיבלנו שום עבודה ופניתי אליו אינספור פעמים על מנת לקבל את ההחזר הכספי, הוא הציע לי עבודה אחרת- לשווק את הקורסים שהוא מעביר בבתי הספר. זאת אומרת לא היו שום בתי ספר ושום משרות שחיכו לנו כשנסיים את הקורס. הכל היה בלוף. אני הבנתי את זה ועזבתי את העבודה כי לא רציתי להיות שותפה בזה. הוא כמובן לא שילם לי, והמשיך לחפש משווקים אחרים.

אין זו הפעם בה אורי כהן מתחמק מתשלום לעובדיו. ב 2008, 2011, ו 2012 נתבע על ידי עובדים אשר תבעו אותו ואת המרכז לאמנויות הזכוכית בגין אי תשלום שכר. בתי דין לעבודה בדימונה, נצרת וחיפה פסקו לטובת התובעים וחייבו את כהן בתשלום השכר והוצאות נלוות לכל אחד מהתובעים.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: אורי כהן- המרכז לאמנויות הזכוכית לא מופיע במאגר התוכניות ומנהלי בתי ספר לא רשאים להכניס חברות שלא נמצאות במאגר.

מחברה למתנסים נמסר בתגובה: לחברה למתנסים בישראל המפעילה את תוכנית קרב ביחד עם העמותה לתפנית בחינוך אין מידע על אדם עם פרטים אלו שעבד או עובד בתוכנית.

אורי כהן מוסר בתגובה: אני עוסק בתחום כבר 25 שנה, עובד בבתי ספר ומתנסים.  אני עובד כבר שנים עם קרן קרב. אני גובה תשלום על הקורס כדי שסתם אנשים מהרחוב לא יגיעו אליי. כרגע הכל הוקפא בגלל הקורונה,  גם אני אוכל קש בגלל המצב. מה הם לא קוראים עיתונים? כל שופט יזרוק אותם מהמדרגות

תגיות
הראה עוד

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close