כלכלי-פיננסיעסקים

קורונה במגזר הערבי

מימדי האבטלה בחברה הערבית, האירועים הראוותניים למרות ההגבלות והעוני שיוציא את המגזר הערבי אל הרחובות. האם משבר הקורונה יביא עמו גם הסלמה?

משבר הקורונה מכה קשות בכל חלקי החברה הישראלית. הפיטורים ההמוניים, התרסקות העסקים הקטנים, הפחד של האנשים להוציא כסף כל אלו מביאים אותנו להתרסקות כלכלית. אך כאשר משווים בין המגזר היהודי לערבי רואים כי המגזר הערבי מדמם וההשלכות של דימום זה אינן רק כלכליות.

אחוזי התחלואה במגזר הערבי גדולים מאד. יחד עם אחוזי התחלואה הגדולים מאד מגיע הנזק הכלכלי העצום. מוסא חסדייה מנכ”ל חברת פרסום סקטורס אלבוסתאני , מציין כי החברה היהודית והערבית מאד שונות גם בקורונה.

“למשל במסגדים, מאד שומרים, אמאמים לא יכניסו יותר מתפללים מהמותר לבית תפילה, להבדיל מהחרדים במגזר היהודי , שם היו אחוזי הידבקות מאד גבוהים והתעלמות מההנחיות. אך אם תסתכלי על האירועים במגזר הערבי, אין לו אח ורע. אלו אירועי ענק באולמות סגורים- אלף איש ויותר. באחד האירועים אישה אחת הדביקה יותר מ 100 איש, בעדה בדואית עשו קבלת פנים ענקית לאדם אשר שוחרר ממעצר. בסוף האירועים הללו מביאים את המגזר למצב הרע מאד בו אנו נמצאים היום”.

הפגיעה בשכבות החלשות היא הקשה ביותר. רוב המגזר הערבי נמצא במצב כלכלי מאד קשה. לראייה כ 40-50% מבני המגזר הערבי חיים מתחת לקו העוני. אך מספר זה צפוי לעלות. כרגע רק במגזר הערבי יש יותר מ 200 אלף מובטלים.

ממדי העלייה באבטלה במגזר הערבי מלמדים כי אנו רגע לפני אסון כלכלי. בממוצע רמת האבטלה מאז פרוץ המשבר עלתה במגזר הערבי בכ-1000 אחוז.  צריך לזכור כי רוב העובדים במגזר מועסקים בשיותים, מסחר, חקלאות ותעשייה קלה. אלו מגזרים אשר מאד נפגעו. העלייה ברמות האבטלה במגזר מדאיגה גם מבחינת ההסלמה בממדי האלימות.

“ברור לחלוטין שאם למשפחות לא יהיה מה לאכל ואנחנו כבר שם, האנשים לגנוב בשביל אוכל. ברור כי במצב בו העסקים נסגרים אחד אחרי השני, ואנשים נותרים כלל ללא פרנסה הציבור יצא להפגנות, הפגנות קשות. המצב הזה מביא אותנו לעליית מדרגה ברמות האלימות הן בתוך המשפחה והן מחוצה לה”

 

 

 

תגיות
הראה עוד

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close