לייפ סטייל

לשם שינוי, קוראים בסלון

יפתח אלוני, יזם תרבות , פותח היום, יום חמישי, סלון קריאה אשר מטרתו לשים את יחסיהם של הסופרים והקוראים במרכז הבמה. מיזם אשר מבקש לתת אפשרות לסופרים להתפרנס מפרי עיטם ולקוראים ליצור שיח עם הכותבים והמשוררים.

במיוחד היום, בימי משבר הקורונה, כאשר אנשי התרבות נדחקים לפינה, חסרי אפשרות להתפרנס, יוזם יפתח אלוני את “לשם שינוי”, לשם שינוי נעודד את הקוראים לצרוך ספרות מקור, לשם שינוי נעודד שיח עם אנשי הספר ולשם שינוי נאפשר לסופרים להתפרנס מעבודתם.

לשם שינוי” תפעל כחנות-סלון לספרות מקור המיועדת בעיקר להוצאות עצמאיות, תארח סופרים ותציג כותרי מקור של כל הוצאה. בחנות-סלון יתקיימו שיחות בנות עשרים דקות בין סופרים לקוראים ‘מסביב לשולחן’, ובמקביל, התשלום בעבור רכישת הספרים יפוצל לשניים: לסופר ולהוצאה.

כל הספרים יימכרו במחיר אחיד של 60 ₪ לכותר, מתוכם יעביר הרוכש 18 ₪ ישירות לסופר (באמצעות אפליקציית ביט או העברה בנקאית).

הוצאות שונות כבר הצטרפו ל”אפיק”, בהן, “בבל”, “ברחש”, “הבה ולהבא”, “רסלינג” ו”רימונים”, ולצידם יוצעו למכירה גם ספרים שראו אור באופן עצמאי. “לשם שינוי” מזמינה כל הוצאת ספרים שחפצה בכך להצטרף למיזם, במקביל למכירת ספרים ברשתות הספרים ובחנויות הפרטיות.

 

יפתח אלוני טוען כי כיום סופר ישראלי ממוצע מקבל כשני שקל עבור כל ספר פרי עטו אשר נמכר בחנויות הספרים. קרוב ל 70% מערך הספר הולך לטובת רשת ההפצה. “הגיע הזמן לשנות את היוצרות, גם לתת מעמד למילה הכתובה ולהפסיק למכור ספר בעשרים שקל וגם לאפשר לסופרים להתפרנס. אנחנו לא יכולים לצפות מחברות ההפצה שיחשבו על הסופרים לפני שחושבים עד בעלי המניות. אך הרגולטור חייב להתערב. קודם כל חייבים להחזיר את חוק הסופרים ושנית המדינה צריכה לתת תמיכה לספרות מקור על מנת שתמשיך להיות לנו ספרות מקור.

לשם שינוי” מבקשת להתקיים כחנות אלטרנטיבית ששמה את הסופרים, המשוררים ויצירתם במרכז, הן כאנשי-שיח והן כמי שזכאים לתגמול ישיר ומכובד בעבור עבודתם.

“ניתן לשנות את מערכת היחסים בין הסופרים, הספרים והקוראים; לייצר שותפות שאינה מבוססת על הקוראים כשותפים פסיביים של תהליך היצירה – לא כערעור על הסדר הקיים אלא כפעילות אלטרנטיבית”, אומר יפתח אלוני.

לשם שינוי” תפעל שלושה ימים בשבוע במתכונת מגוונת: כספריה שתאפשר קריאה ועיון בספרים שראו אור בהוצאות שונות ובאופן עצמאי, וכחלל בו יערכו אירועי ‘סלון ספרותי’ כגון שיחות עם סופרים, מופעי ספרות, הרצאות והקראות סיפורים קצרים ושירים, וכחנות ספרים. “לשם שינוי” מבקשת להמשיך את המהלך שהובילו הוצאת הספרים “אפיק” ואתר “המעבורת – פרויקט הסיפור הקצר” – להעמיד בפני סופרים וסופרות, משוררות ומשוררים, יוצרים ויוצרות במות חלופיות להשמיע את קולותיהם.

לשם שינוי” תפעל על פי כל תנאי התו-הסגול המוגדרים על פי החוק (חובת עטית מסכות במרחב הציבורי, אלכוג’ל לבאי המתחם, מניעת התקהלות שעולה על 10 אנשים בו-זמנית ועוד) וכמובן תפעל גם במרחב הדיגיטלי: בשידור המפגשים בזום ובמכירת הספרים.

הראה עוד

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close