מגזיןראשי

שלום עם האמירויות

ביום חמישי כאשר אזרחי ישראל התחברו למסכים השונים בכדי לשמוע חדשות הם ציפו לחדשות אודות קורונה, בחירות, תקציב חד שנתי או דו שנתי’ אך מה רבה הייתה ההפתעה כאשר גילינו כי ישראל עומדת לחתום על הסכם שלום עם איחוד האמירויות . ברגע אחד שכחנו על קורונה, בחירות מתקרבות או מתרחקות, סגר ומשבר כלכלי. כל העולם בירך את נתניהו והוא בעצמו ציין לא פעם כי מדובר בהליך אשר ישנה לחלוטין את המציאות הכלכלית בה אנו חיים. ” המצב הכלכלי בישראל ישתנה לאין ערוך וכמות ההשקעות בכלכלה הישראלית תגדל. אנו עומדים בפני עידן חדש בכלכלה הישראלית.

הלכנו לבדוק עם מספר מומחים בתחומי הכלכלה ומזרח תיכון על מנת להבין מה באמת עומד מאחורי המילים הללו.

IMG-20200817-WA0052

רון צור, מנכ”ל חברת היעוץ Sparks  מציין שקיים כאן פוטנציאל אדיר.  ” זה לא ישנה במאה אחוז את הכלכלה, אבל זה יכול בהחלט לפתוח איזהשהוא שער לעולם הערבי. אני רואה את זה יותר כפוטנציאל למדינות רבות בעולם הערבי ולא רק באיחוד האמירויות. אני מצפה שבעקבות הסכם שלום עם איחוד האמירויות, תתקבל בעולם הערבי לגיטמציה לקשרי מסחר עם ישראל. ההסכם הזה יכול להיות נקודת מפנה לקשרי מסחר עם עולם הערבי העשיר. פה אנחנו מדברים מסחר של ידע, של תעשיית ההייטק הישראלי.

לדעתו של צור וגם מומחים אחרים אשר שוחחנו איתם , ישנם כמה עוגנים של מומחיות שיש במדינת ישראל, אשר יכולים מאד לעניין את העולם הערבי.

אחד התחומים אשר מעורר סקרנות בעולם זה הטכנולוגיות והחדשנות בתחום הרפואה. זהו תחום אשר מאד מתפתח בשנים האחרונות בישראל. היום בעקבות מגפת הקורונה זהו תחום אשר נמצא במרכז תשומת הלב העולמית. ישראל בהקשר הזה היא מאד מיוחדת, כי בישראל יש משהו שאין בהרבה מאד מדינות בעולם. יש פה מאגרי מידע ארוכי שנים על מגוון מאד גדול של אכלוסיה. ישראל מנהלת פרופילים רפואיים של המון אזרחים, חלק מהנתונים הם עוד מלפני קום המדינה. זהו מאגר ענק.  צור מאמין כי איחוד האמירויות,  מדינה עם הרבה מאד כסף , רוצים להעביר מסר. הם ישקיעו בפיתוחים , הם רוצים להשקיע ולהיות חלק מהפיתוחים הגדולים בעולם. אם הם יראו שישראל יכולה לתת להם ידע ויתרון יחסי בעולם, הם לא יחסכו בהשקעות בישראל .

התחום השני הוא אגריטק וביוטק. עקב האקלים של ישראל והקשר הקרוב שלה בין השטח לאקדמיה, מדינת ישראל היא מדינה מאד מאד מסקרנת בתחומי טכנולוגיות מים, טכנולוגיות עוסקות בחקלאות והפרחת המדבר. כל מעצמה, על אחת כמה וכמה מעצמה מדברית אשר זקוקה לייצוא והובלת מים וייצור חקלאי תמצא בישראל הרבה מאד עניין. יכול להיות פה בהחלט פוטנציאל בלתי רגיל.  רון צור: אני חושב שנושאי חקלאות, טכנולוגיות מים וייצור מזון הם תחומים  מאד מסקרנים וגם פה יש פוטנציאל עסקי בלתי רגיל של מדינת ישראל במסחר לעולם הערבי ולא מדובר רק במוצרים אלא גם בידע, מחקר ופיתוח. אני חושב שאיחוד האמירויות בעיקר יביאו הרבה כסף להשקעות .

מלבד התחומים הללו ישראל עשויה להיות המקום בו אנשי העסקים מהאמירויות יבחרו להשקיע את כספם בתחום של סייבר ומערכות בטחוניות. נושאי הנשק יעמדו תחת המבחן הבטחוני אך גם במקרה הזה לדעתו של צור יהיו טכנולוגיות צבאיות בעיקר בתחום ההגנה בהם ישקיעו החברים החדשים מאיחוד האמירויות.

IMG-20200817-WA0053

אל”מ ד”ר משה אלעד מהמכללה בגליל המערבי, מומחה לסכסוך ישראלי פליסטיני וראש התיאום הבטחוני של הגדה המערבית, נוקט במשנה זהירות בכל הקשור לחגיגות בישראל אודות העתיד הכלכלי החדש אשר מצפה לנו בעקבות הסכם השלום אשר ייחתם בעוד שבועיים.

“לכאורה יש פה הזדמנות פז בתחום הכלכלי, כל חיבור בין הידע הרב שמצוי בישראל לבין הכסף מהאמירויות יכול להביא לתוצאות מדהימות לישראל. אך אם לשפוט לפי מה שקרה בעבר, אז התחזיות לא אופטימיות. לא היו שום הסכמים כלכליים עם מצרים וירדן, זה בעקבות לחץ כבד מאד מצד האחים המוסלמים. לא הייתה שום פעילות של נורמליזיציה של היחסים. אבל באמירויות המצב הוא שונה, באמירויות התנועה האיסלאמית לא כל כך חזקה . יש שם ניצנים בלבד, הם לא נמצאים בפיקוח המדיני ויש לקוות שדווקא שם השילוב הזה יכול לעבוד, אך אין לכך וודאות.

מה יכול להפריע לשילוב הזה לעבוד?

– איומים מהעולם הערבי . אמירויות, בחריין ואחרות הן מדינות ריבוניות, עצמאיות שהמחנה המשותף ביניהן שהן נהנות מתמיכה אמריקאית וגיבוי אמריקאי בניגוד לירדן ומצרים אשר נשלטות לגמריי על ידי גופים פרו איסלאמיים. ולכן מה שעשוי להפריע זה דווקא הצד שלנו והתגובה שלהם להתנהגות שלנו. למשל איך יגיבו למבצע צבאי בעזה ונראה כיצד הם יגיבו כשרוב העולם הערבי יהיה נגדם ויפעיל הרבה מאד לחצים. אבל בואו ניתן צ’אנס ללא הפרעות מיותרות איחוד עיסקי בין ישראל לבין האמירויות יכול לעבוד יפה מאד.

התגובות בישראל מאד תומכות ובקרב אנשי עסקים בישראל וקרנות הון סיכון  יש מוכנות מיידית לשיתופי פעולה,  ד”ר משה אלעד טוען כי השאלה  היאמתי זה יבשיל שם. כשמסתכלים על האמירויות היום אז רואים שגם ללא ישראל הם מסתדרים לגמרי לא רע . השאלה מתי הם ירצו לקבל את מה שישראל מסוגלת לתת.

נפתחת פה הזדמנות פז בתחום התיירות הנכנסת. בקרב תושבי האמירויות ישמנה דרישה גבוהה מאד לבוא לירושלים, להתפלל בהר הבית. מה שנותר לישראל זה לקלוט אותם היטב, ברמה שהם רגילים אלייה.

באיחוד האמירויות ישנה שליטה מירבית של השלטון בעולם העיסקי. לא יוכלו להתקיים עסקים עם חברות פרטיות ללא רצונו של השלטון.  ד”ר משה אלעד: זה שיש הסכם שלום עוד לא אומר כלום. גם עם מצרים וירדן ישנו הסכם שלום . ולא פעם הוחזר השגריר ולא פעם השגריר הישראלי גורש מבירה ערבית עקב מעשה שלום. יהיו מקרים אשר יקרו כתוצאה מהמעשים שלנו וצריך להתרגל לזה. אני מקווה שהם יהיו טיפה יותר משוחררים מכל משברון שיהיה בעולם הערבי.  כי צריך לזכור שהפלסטינים גם יודעים יפה מאד כיצד ליצור משברים כדי להפנות נגדינו את העולם הערבי. זאת הסיבה שאנחנו נצטרך היום יותר להתחשב בכל הדברים אשר קורים מסביב”

ישראל היום חייבת להבין כי נמצאת במצב אחר. היא יכולה להפוך לשחקן ראשי במזרח תיכון אך לשם כך היא חייבת לנהוג באיפוק יתר.  הניסיון מלמד  פעולות חד צדדיות ומבצעים מאד מתלהמים יכול לפגוע הן בישראל והן בהסכמים שהיא תיצור במדינות המפרץ. בסוף גם איחוד האמירויות צריכה לשרוד במציאות העולם הערבי.

האיפוק שללו תידרש ישראל עשוי גם לפגוע בכוח ההרתעה שלה. כיוון שבעקבות ההסכם נפחד הרבה יותר להגיב מול מאבק מעזה ולבנון. זאת נקודה מאד בעייתיות. האיראנים יכולים להשתמש בהסכם על מנת לייצר מהומות ולייצר אנטגוניזם של המדינות המפרץ כלפי ישראל. יש חשש כי לאיראן יש עניין בהסכם הזה על מנת לפגוע בישראל בצורה משמעותית מאד. עם זאת התנהלות בטחונית נבונה וזהירה עשויה למצב את ישראל כשחקן מרכזי במאבק מול איראן של מדינות מזרח תיכון

IMG-20200817-WA0051

גיל הוד מומחה לגלובליזציה בנושאים פיינסים, מאמין כי הדברים לוקחים זמן. גם אם יקרה שינוי. להגיע למצב בו יש יחסים משותפים עיסקיים בין שתי מדינות זה תהליך שלוקח די הרבה זמן. זה כרוך בהסכמים, תיאומים, זכויות, היתרים, נוהגים – למשל תעשייה בטחונית מותר למכור (כנראה שלא)? ברמה הגלובלית בין מדינות לוקח זמן עד שזה מפשיר לידי עסקים בין המדינות. לכן בהתחלה אני לא רואה מצב בו יהיו שיתופי פעולה עיסקיים. מי שמצפה שמחר בבוקר מטוסים עם ציוד וסחורות ישראליות ינחתו בדובאי זה לא יקרה. אך עם הזמן זה עתיד להשתנות בין חצי שנה לשנה , יימסדו הקשרים הפוטנציאל הוא מאד גדול.

איחוד האמירויות לא מייצרים הרבה מלבד נפט וגז, כמעט הכל זה ייבוא. במצב כזה, לישראל בהחלט יש מקום לספק המון דברים, כגון: חקלאות, כל סל הידע והשירותים בתחום הטכנולוגי . הייבוא של איחוד האמירות עומד על 400 מיליארד דולר בשנה. לגודל של המדינה הזו(בסביבות 10 מיליון איש) מדובר בסכום עצום. אם נוריד את תחומי התעשייה שלישראל אין יד ורגל בהם אנו עומדים על 150-200 מיליארד דולר של שוק שירותים וידע שישראל יכולה לספק. לכן מדובר פה על דרמה די גדולה למשק הישראלי. מספיק שנספק שירותים טכנולוגיים בסך 10-15 מיליארד דולר בשנה, זו תהיה מקפצה אדירה לכלכלה שלנו. ישנה גם ציפייה מאד גדולה כי הם ישקיעו בטכנולוגיות ישראליות, כמובן לא בתחום הביטחוני והלאומי. יש פה הזדמנות בה ההשקעות הללו של איחוד האמירויות יקפיצו בצורה מאד משמעותית את זרימת הכסף למשק, זה יכול לחולל תנופה משמעותית מאד.

גיל הוד: אבל צריך להבין שזה ייקח זמן, אנשים מצפים לניסים. כאן ועכשיו לא ישתנה כלום עוד שנה וקצת נתחיל לראות שינויים.

ככל שההתנגדות של אירן תהיה קולנית יותר ללא נקיטת פעולות טרור, לאמירות שיוצאות מטהראן לא יהיה משקל משמעותי. אולי אפילו להיפך . זה ידחוף את איחוד האמירויות ושכנותיה אל ישראל ואל קשר עם ישראל . זה יאפשר לישראל להיות שחקן מרכזי בציר נוגד איראן במזרח התיכון.  ככל שהפעולות של איראן תהיינה פחות קולניות ויותר בשטח אנו נראה חיכוך חזק יותר בין ישראל לאמירויות.

הסכם שלום בין האמירויות לישראל, זוהי מכה מאד חזקה לאיראן. כזו שהם ינסו להילחם בה בכל הכוח. איראנים יכולים לפגוע כשהם רוצים במדינות ערב. הדוגמא המובהקת ביותר היא סעודיה והתימנים. סעודיה מאד נפגע ממעשה האירנים דרך התימנים. הדוגמא הזו מבהירה לנו מה קורה כשהאירנים נוקטים פעולות אקטיביות . איחוד האמירויות ישתף פעולה עם ישראל אבל התנהלות כזו של איראן כנראה תרתיע אנשי עסקים מהאמירויות לרוץ לישראל בהסכמים עיסקיים אבל מצד שני זה יגרום להידוק של שיתוף פעולה בין ישראל לבין איחוד האמירויות בכל הנושא הבטחוני. אם יהיו אירועים מול איראן השיתוף הפעולה הבטחוני יוגבר ויפצה אותנו על אובדן הסכמים עיסקיים.

מה שיכול לפגוע משמעותית מניסיון עבר זה פעולות חד צדדיות ומבצעים מאד מתלהמים, במצב כזה כדי לשרוד בעולם הערבי איחוד האמירויות יכול לשגת מהסכמים כאלה ואחרים.

זאת נקודה מאד בעייתיות. האיראנים יכולים להשתמש בהסכם על מנת לייצר מהומות ולייצר אנטגוניזם של המדינות המפרץ כלפי ישראל. יש חשש כי לאיראן יש עניין בהסכם הזה על מנת לפגוע בישראל בצורה משמעותית מאד.

לדעתו של היזם ארז פישלר מדובר בבשורה של ממש לתעשיית ההיטק הישראלי. זו הזדמנות מצויינת לחיבור וקבלת השקעות, אם רק הפוליטיקה לא תפריע. פישלר מציין כי ראוי שהמדינה תשקיע בלסייע ליזמים לעשות עסקים במדינות אלו , תדריך ותלמד על מנת למנוע טעויות וכניסה לא נכונה בצורה שתגרום נזק במקום תועלת

 

 

תגיות
הראה עוד

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close