מגזיןראשי

מדינת ישראל שוב בסגר?

בכירי המשק במכתב דחוף לשרי הממשלה הקורא להם לא לסגור את העסקים בישראל!

ישראל כולה רוטטת עצבים. ממשלת ישראל צריכה לקבל החלטה סופית, האם מדינת ישראל נכנסת לסגר. מדובר על סגר שני בחצי שנה האחרונה. את השפעותיו של הסגר הראשון אנו עוד מעכלים. עסקים רבים קרסו, הכלכלה מתמוטטת, יותר מחצי מיליון אנשים איבדו את מקור פרנסתם. על כך נוספו כמובן עליות במימדי אלימות במשפחה, התאבדויות, התמכרויות והתדרדרות קשה בקרב ילדים ובני נוער אשר נותרו ללא שום שגרה ומסגרת נעולים בביתם במשך שעות ארוכות.  אך לפני שהמדינה ואנשיה יכלו להספיק להתאושש מהסגר הראשון עומדים להטיל עליהם סגר שני, סגר אשר לפי החלטת הקבינט אמור להתחיל בערב ראש השנה אשר יחול ביום שישי הקרוב. נכון להיום מדובר בסגר של כחודש, אך גורמים פוליטיים טוענים כי חודש זה רק ההתחלה והיד עוד נטויה.

אין ספק כי המצב מגפת הקורונה בישראל הינו קשה ודורש פתרונות מידיים, אך האם סגר זהו פתרון היחיד והנכון לשעה זו? האם הגיוני לסגור מדינה שלמה בגלל חוסר יכולת לקיים מערך עקיפה נוקשה וברור מול כל הזרמים בציבור.

יו”ר מרכז השלטון המקומי- חיים ביבס, נשיא התאחדות עסקים ועצמאיים -רועי כהן, יו”ר מרכז המועצות האזוריות- שי חג’ג’, יו”ר הסתדרות העובדים החדשה, ארנון בר דוד וראשי ארגוני המגזר העסקי בראשות דובי אמיתי שלחו לפני זמן קצר מכתב דחוף לשרי הממשלה. במכתב הם כותבים כי “העובדה שעל שולחנכם מונחת הצעה לסגור שוב את העסקים בישראל, הינה מנותקת לחלוטין מהבנת ההשפעות הכלכליות חסרות התקדים שיצר הסגר הראשון.

 

“נהיה שותפים מלאים להחלת מגבלות שייסעו להורדת התחלואה” כך הם כותבים “אך תנו לנו לעבוד ואל תבלמו את היכולת להתאושש מהסגר הראשון- העסקים על סף תהום וללא רזרבות”. על פי גורמים אשר חתומים על המכתב , הסגר הנוכחי זהו גזר דין מוות עבור רוב העסקים בישראל. מדובר בתהליך אשר עומד למוטט את הכלכלה.

רועי כהן נשיא  התאחדות עסקים ועצמאיים היה אתמול בהפגנה ברחוב בלפור והדגיש כי לא יהיה סגר לפני הסכם על מערך פיצויים. הסכם ופיצויים אשר יוסכם עליהם לפני תחילת הסגר.

סגר במדינת ישראל, משמעותו גזר דין מוות לעשרות אלפי עצמאים ועסקים וגם למשק הישראלי. לכן אנחנו חושבים שצריך לשקול חלופות אחרות. חלופות של סגרים בערים אדומות, לפני שמתחילים סגר על כולם. אנחנו לא יודעים נתוני תחלואה לא בעסקים קטנים ולא במלונות. נתוני התחלואה שאנו יודעים הם מזעריים ולכן אין שום סיבה שמצדיקה סגר כללי. גם אם יחליטו בסופו של דבר סגר כללי, אנחנו דורשים, דבר אחד מראש הממשלה- לא להשאיר את האנשים ללא מענה, תוכנית פיצויים מלאה כמו בצוק איתן. לפתור את העסקים מארנונה, לא להוציא עובדים לחל”ת, אלא ללכת על פי המודל הגרמני בו המעסיקים מקבלים תוספת תשלום על העובדים על מנת שיוכלו להמשיך להעסיק אותם. לקח ארבעה חודשים להחזיר חצי מיליון עובדים לתעסוקה, עכשיו רוצים שוב לנתק חצי מיליון עובדים מהמעסיקים?

הצגנו לראש הממשלה ושר האוצר את המשמעויות ההרות גורל של הסגר ואנחנו מאד מקווים שתתקבל החלטה אחרת- מודל הרמזור או מודל של סגר בערים עם תחלואה גבוהה.

אך מודל הרמזור קיים יותר מחודש ?

הוא קיים רעיונית התחילו לבצע אותו לפני שבוע וכבר ביטלו, היה רעיון לעשות סגר בערים רק עם תחלואה גבוהה וגם הרעיון הזה ירד מהפרק בגלל שיקולים פוליטיים, אחרי זה נאמר לעשות עוצר לילי וגם זה בוטל. יש פה בלבול וחוסר החלטיות ולכן הממשלה מאבדת את אימון המגזר העיסקי. בסופו של דבר המגזר העיסקי בנוי על וודאות, על כך שהעסקים יכולים לעבוד. ולא ייתכן שבגלל שלא היה פה תהליך של הפקת לקחים, ארבעה חודשים עברו שלא נעשה בהם כלום, לא ייתכן שעל חוסר המעש הזה המשק ישלם.

מה שונה בסגר הנוכחי מהסגר הראשון?

בסגר הראשון היינו צייתנים, האמנו לממשלה. האמנו שזה הכרחי, האמנו שיתמכו בנו כלכלית. זה נגמר. לא יהיה סגר עד שלא יהיה הסכם פיצויים ותמיכה לעסקים ועצמאיים. הציות שלנו נשבר, לא יהיה הסכם, לא יהיה סגר. הצייתנות שלנו נגמרה.

האם לא תצייתו לסגר?

המהלך הזה לא יעבור כמו במרץ, אנחנו נצא לרחובות ואנחנו נגרום למקבלי ההחלטות להקשיב לנו. היום המצב הוא מאד ברור, בעל עסק לא יסגור את העסק שלו אם המדינה לא תדאג לו. אנחנו מחוייבים לעצמינו ולא לסגר.

האם לדעתך זהו סגר פוליטי?

זהו סגר שבא בגלל שיקולים פוליטיים. פחדו להתעמת עם החרדים ולסגור את הישובים שלהם ורק בגלל זה הולכים לסגר כללי אשר עומד לפגוע אנושות במדינה.הראה עוד

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בדוק גם
Close
Back to top button
Close