מגזיןראשי

מי שומר על ילדי הגן?

שימו לב לכל חבלה שאתם רואים, תשאלו, תבדקו ואל תתנו לזה לעבר

יום יום עשרות אלפי הורים שולחים את ילדיהם לגני הילדים, בסופו של יום כל רצונם הוא לאסוף את ילדיהם בריאים ושלמים ח;רה הביתה. אך רוב ההורים מבינים כי בגן ילדים עשויות לקרות תאונות ואם צוות לא מצליח למנוע נפילות ופגיעות בשטח הגן אז לכל הפחות, הצוות מחוייב לדווח על פגיעה בילד להורים על מנת שיוכלו להעניק לילד טיפול רפואי. אך לצערנו בין חובה רשמית לביצוע בשטח מסתבר המרחק הוא רב.

אורית (השם המלא שמור במערכת) תושבת גבעתיים הגיעה לאסוף לפני מספר חודשים את בתה מגן ילדים אשר גם הוא נמצא בגבעתיים. כאשר אורית הגיעה לגן היא מצאה את בתה בוכה ומתקשה להזיז את ידה ולא מסוגלת לאחוז או לשחק. לאחר שהאם יצא עם בתה מהגן היא ראתה שזה לא משתנה והילדה עדיין לא מסוגלת להחזיק או להזיז את ידה. האם התקשרה לגן ושאלה האם הילדה נפלה או נחבלה וסייעת הגן הבטיחה לה שהכל היה בסדר בגן ולא קרה כלום. באותה העת אורית האמינה לסייעת אשר אמרה לה כי בטח נתפס לה השריר ונתנה לבתה משכח כאבים. במשך הימים הימים הקרובים הילדה מאד סבלה מכאבים ולא יכלה להזיז את היד.  במשך אותם יומיים אורית שוחחה לא פעם עם מנהלת הגן וזו הבטיחה לה כי לא קרה כלום, למרות ההסברים של אורית ההחמרה קרתה לאחר שהילדה הייתה בגן ולפני כן הגיעה לגן ללא שום בעיה בריאותית, מנהלת הגן התנערה מכל אחריות וקבעה חד משמעית כי בגן לא קרה כלום.

יום למחרת הם לקחה את בתה לקופת חולים ומשם הופנתה למיון. אך בגלל שכביכול הילדה לא נחבלה, בוצעה בדיקה פיזית וניורולוגית אשר לא העלו דבר ואף לא בוצע צילום רנטגן.

ביום שבת יומיים לאחר שהאם אספה את ילדתה מהגן כאשר זו לא יכולה להזיז את ידה, מצבה של הילדה החמיר וההורים החליטו לקח אותה שוב למיון. במיון בוצע צילום רנטגן אשר הראה כי הילדה סובלת משבר בעצם הבריח ומתזוזה של עצם.

לאחר מסע טיפולים לילדה ושיקום קשה החליטו ההורים לתבוע את בעלת הגן, על הסבל הרב שנגרם לבתם כתוצאה מהפגיעה ומאיחור הרב באבחון כתוצאה מכך שצוות הגן שיקר ולא עדכן את ההורים לגביי התאונה שקרתה בגן.

עורך דין איתן פרגו  ממשרד עורכי הדין פייל ושות’ מייצג מייצג את המשפחה:

העובדה היא שההורים שלחו לגן ילדה בריאה וקיבלו בחזרה ילדה עם שבר בעצם הבריח. במהלך המשפט התגלו המון סתירות בין עדויות צוות הגן. מנהלת הגן טענה שהיא עשתה בירור עם צוות הגן, אך אין שום דבר מתועד. שום בדיקה רצינית בעצם לא נעשתה בגן, לגביי מה שקרה. בסופו של דבר בית המשפט קבע שעדויות של הגננות לא היו אמינות . השופטת קיבלה את עמדת ההורים שהם הביאו אותה בריאה לגן וששום תאונה לא קרתה לילדה מחוץ לגן. השופטת הפעילה כללים משפטים שמעבירים את נטל ההוכחה מההורים אל צוות הגן. הסיטואציה היא כזאת שבעצם ההורים הוכיחו מספיק כדי שהגננות יצטרכו להוכיח שהן לא התרשלו ולא ההורים יצטרכו להוכיח שהגננות התרשלו.

אני בהחלט חושב שהיה מקום לפסוק גם פיצויים עונשיים. אך לצערינו בארץ זה קורה לעיתים נדירות ביותר.

בתביעה הובאו הקלטות של שיחות בין ההורים לבין העובדות הגן, מנהלת הגן ובעלה. בשיחות הם מכחישים מכל וכל כי הפגיעה קרתה בגן, הם אף הגדילו לעשות והאשימו את ההורים כי בכך שהחבלה נגרמה בעת שהייתה הפעוטה בחזקת הוריה.

השופטת  אורלי מור אל מבית משפט השלום בתל אביב, פסקה לטובת ההורים והורתה לבעלת הגן לשלם להורים פיצויים בגובה 60 אלף ש”ח. בפסק הדין השופטת טוענת כי :

די לקרוא את דברי ההורים באותן שיחות שהוקלטו עם הצוות, ובמיוחד דברי האם למנהלת ולגננת, על מנת להיווכח שמדובר באם המדברת מדם ליבה, שחוותה את מצבה של הילדה מאז חזרתה מהגן ביום חמישי ועד לאבחון ביום א’. לעומת זאת, תשובות הגננת מהוססות ותשובות המנהלת מהוססות עוד יותר“.

לאחר שבחנתי בזהירות רבה את עדויות העדים ומכלול החומר שהוצג, אני קובעת שעלה בידי התובעים להוכיח באמת המידה הנדרשת בהליך האזרחי, שבתאריך המדובר ביום חמישי אכן התרחש אירוע, במהלכו נפגעה התובעת בעצם הבריח בעת שהותה בגן. הכרעתי זו מבוססת על מכלול הראיות הנסיבתיות והאחרות שהובאו, והתנהלות הצדדים בזמן אמת ולאחריו“.

מן העדויות שנשמעו עלה, שביום חמישי בשעה שהאם באה לקחת את בתה מהגן, הפעוטה לא הייתה כתמול שלשום, היא בכתה, התקשתה לקום מהמזרון והאם הבחינה שהיא סובלת מכאבים בכתף. אישוש למצב זה ניתן למצוא בהתנהגות האם, שהתקשרה עוד באותו יום, עוד בטרם הסתיים הגן למטפלת לברר אם אירע אירוע כלשהו בגן“.

תשובת הצוות שלא אירע דבר השפיעה על התנהגות ההורים בימים הבאים, ומשכך הם לא לקחו את בתם לטיפול רפואי עוד באותו היום ואף הביאו את הילדה לגן ביום שישי, משום שהאמינו לתשובה שקיבלו מצוות הגן. ו

לו היו באים ההורים עם תיאור של חבלה ברורה, סביר שהיה מבוצע צילום כבר אז והקטינה היתה מאובחנת, ומקבלת טיפול רפואי מיידי“. עוד קבעה השופטת כי לאחר אבחון השבר, שעה שהתחוור להורים המצב לאשורו, הם פנו מיידית לגן בדרישה ברורה לקבל הסברים, אך ההסברים לא ניתנו.

ההורים לא מאשימים את צוות הגן כי גרמו לחבלה, הם גם מעולם לא האשימו אותם בכך. הם רק ביקשו לדעת מה אירע בגן על מנת שיוכלו למסור מידע זה לרופאים ולסייע בידם להגיע לאבחנה הנוגעת בביתם במהירות האפשרית. צוות הגן סירב לומר להורים מה אירע בגן ושיקר פעם אחר פעם. בית המשפט גזר על בעלי הגן לשלם להורי הנפגעת פיצוי בסך 60 אלף ש”ח. אך פיצוי זעום. כי גם כאן אנו מדברים על דיני נפשות ועיכוב במתן אבחנה מדוייקת עשוי להיות קטלני. מוטב היה כי הקנס היה גבוה בהרבה ואף היה מתרחש זה הליך פלילי נגד בעלי הגן. אולי כך, בעזרת ענישה חמורה תצליח מערכת המשפט להבהיר לבעלי הגנים את גודל האחריות של כתפיהם.

 

הראה עוד

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close